Španielsko/Spain 2014
VÝPRAVA DO MADRIDU V RÁMCI PROJEKTU RRR COMENIUS
V dňoch 6. až 11. apríla 2014 sa šiesti odvážni siedmaci, spolu so štyrmi učiteľkami zo ZŠ, zúčastnili zaujímavého pobytu v Madride, v rámci projektu Comenius RRR. Naša hosťujúca škola, ktorú sme sa chystali navštíviť, nesie názov „I.E.S. Antonio Dominiquez Ortiz“ a sídli v okrajovej časti Madridu.
Začiatok cesty bol veselý a plný očakávania. Strach z neznámeho nedali na sebe deti vôbec znať. Keďže väčšina z nich cestovala lietadlom prvýkrát, sústredili sme sa na to, aby sa oboznámili aj s odletovými pravidlami. Až tu žiaci konečne zistili, že bez znalosti aspoň základov cudzieho jazyka sa za našimi hranicami nezaobídu. Let prebehol pomerne hladko, trval 1 hodinu a 50 minút. Malé turbulencie sme zvládli s rukami zakvačenými do sedadla J. Zadosťučinením nám bol nádherný výhľad na zasnežené Alpy.
Hlavné mesto Španielska nás privítalo krásnym teplým počasím. Vďaka španielskemu učiteľovi Angelovi Canalesovi, ktorý stál v počiatkoch celého projektu, sme sa bez problémov presunuli vlakom a metrom do školy. Tam nás už privítali dvaja ďalší španielski učitelia Anna a Pablo, riaditeľ školy, a postupne prichádzali aj študenti, ktorí si prevzali našich slovenských žiakov. Pri zoznamovaní sme sa naučili, že Španieli nemajú vo zvyku podávať si ruky, pretože toto gesto považujú za neosobné. Omnoho bežnejšie je bozkávanie sa na obe líca, čo „zaskočilo“ najmä našich chlapcov siedmakov J. Nasledovalo zoznámenie sa s rodinami a ubytovanie sa, to však už prebehlo bez prítomnosti nás – slovenských učiteliek. Deti si teda mohli po prvýkrát vyskúšať anglický jazyk v praxi a uvedomiť si svoje silné i slabé stránky. Španielski študenti hovorili po anglicky približne rovnako ako naši, preto si na seba navzájom rýchlo zvykli.
Na druhý deň ráno sme sa veľmi tešili na spoločné stretnutie v škole. Naši odvážni detskí veľvyslanci rozprávali o rodinách, svojich nových kamarátoch aj o jedlách, ktoré ochutnali.
Na pôde školy sa k nám pripojili aj ďalší projektoví partneri – výprava z Nórska a Maďarska. Príjemne nás prekvapila vynikajúca znalosť angličtiny nórskych študentov, ktorí nás privítajú v rodnej krajine už v máji.
V španielskej škole, kde študuje 31 rôznych národností z celého sveta, sme si všetci vyrobili odznaky s našim výherným logom projektu Comenius RRR. Potom sme si pozreli medzinárodnú výstavu rôznych suvenírov, reprezentujúcich rozličné národnosti sveta. Takisto sme videli interiér a exteriér našej hosťujúcej školy a ich udržiavané kompostovisko. Nasledovala ochutnávka tradičných španielskych jedál na školskom dvore. Ochutnali sme paleu s morskými plodmi, šaláty s krevetami, sladké múčniky, atď. Popoludnie už prebiehalo v hosťujúcich rodinách a my, učitelia, sme sa vybrali na väčšiu prehliadku historickej časti mesta. Veľmi príjemné bolo stretnutie s nórskou skupinou na Plaza de Santa Cruz, kde sme mali spoločnú večeru.
Tretí deň vo 4-miliónovom Madride si pre nás španielski študenti pripravili spoločnú prehliadku starej časti mesta. Predtým však každá zo zúčastnených krajín predviedla ostatným informácie o svojej škole a prebiehajúcich aktivitách v rámci projektu.
Počas prehliadky Madridu sme videli nádherné námestie Plaza Mayor, Palazio Real s katedrálou, námestie Plaza del Sol, na ktorom je vyznačený „nultý kilometrovník“, mestskú operu a divadlo a množstvo sôch dôležitých osobností z histórie Španielska. Prehliadka bola naozaj obsahovo vyčerpávajúca, vyčerpané boli však aj naše nohy. Odpočívali sme v obrovskom krásnom zelenom parku Retiro, ktorý je v tesnej blízkosti svetoznámej galérie Prado. Kým nás španielski študenti čakali obklopení zeleňou, my Slováci sme sa rozhodli pozrieť si originály obrazov od slávnych umelcov, vystavených v Prade: Velasquéze, Rubens, El Greco, Bosch, Fra Angelico... Večerné hodiny strávili žiaci v hosťujúcich rodinách a chystali sa na ďalší deň plný zážitkov a nových skúseností.
V stredu nás všetkých vyzdvihol pri škole autobus a po 45 minútach sa nám odhalil prekrásny výhľad na historické mesto Toledo, metropolu oblasti, zvanej Kastília. Rozprestiera sa na kopci, ktorý z troch strán lemuje rieka Tajo. Po veľmi dlhý čas bolo Toledo kráľovským mestom a metropolou Španielska. Stretávali sa tam rôzne kultúry a náboženstvá, ktoré po sebe zanechali výraznú architektonickú stopu. Videli sme Toledskú katedrálu, bránu Karola II.. židovskú mešitu, most, po ktorom „kráčala história“, dom maliara El Greca. Prehliadka Toleda končila na námestí, kde sa niektorí naobedovali v reštaurácii s rýchlym občerstvením. Krásne fotografie sme si spravili pod arkádami s rozkvitnutými vistériami, pri ktorých sme čakali na autobus. Cestou naspäť nám neúnavní nórski študenti predviedli niečo ako španielsku fiestu. Vládali ešte spievať a tlieskať... Večer deti zo Slovenska, Maďarska a Nórska balili kufre a lúčili sa s hosťujúcimi rodinami. My, slovenskí učitelia, sme ešte navštívili Botanickú záhradu a Múzeum umenia Centro de arte Reina Sofia s dielami Dalího, Miróa, Picassa, Caldera a ďalších velikánov španielskeho výtvarného umenia.
Piaty deň v Madride sme sa všetci stretli na pôde školy. Organizátori nám predstavili dvoch ornitológov, ktorí boli vyzbrojení ďalekohľadmi, statívmi a rozsiahlymi vedomosťami o vtákoch žijúcich na Zemi. Vďaka ilustrovaným brožúrkam sme mohli pozorovať a rozoznávať operencov v okolí školy, ba boli sme poctení aj ich hlasovými prejavmi J.
Za veľkého potlesku a lúčenia sme si prevzali certifikáty, urobili posledné spoločné fotografie a zobrali „útokom“ výborný školský bufet. Maďarská a nórska výprava sa potom presunula na letisko a my s kuframi sme sa ubytovali na poslednú noc v centre mesta. Ubytovanie v apartmánoch St. Anna prekonalo naše očakávania. Takmer sa nám odtiaľ nechcelo ani odísť nakupovať suveníry. Večer sme strávili spolu s pánom učiteľom Angelom v talianskej reštaurácii. Čakanie na jedlo sme si krátili pletením náramkov, ktoré nás naučila jeho 9-ročná dcéra. Spokojní sme dobalili španielské suveníry a strávili poslednú noc v tomto obrovskom, nesmierne zaujímavom ľudskom mravenisku.
Ráno nás čakal presun metrom a vlakom na madridské letisko Bajaras. Vyskúšali sme deti, či sa už vedia zorientovať v odletových zónach, a plní zážitkov sme nastúpili do lietadla. To nás bezpečne dopravilo na viedenské letisko Schwechat. Posledných 200 km na Slovensko sme absolvovali objednaným mikrobusom. Pri škole v Pruskom nás už túžobne očakávali naši blízki, ktorým sme dlhé hodiny opisovali zážitky a zaujímavosti z našej výpravy do Španielska.
Zdenka Cíbiková
Zopár fotiek si môžte pozrieť tu: