• ORGANIZÁCIA od 1.3.2021

     • Vážení rodičia, 

      z dôvodu pretrvávajúcej karantény prevádzkových zamestnancov materskej školy, bude MATERSKÁ ŠKOLA od 1.- 5.3.2021 ZATVORENÁ

      ŽIACI 1.st. ZŠ nastupujú, podľa predchádzajúceho oznamu, od 2.3.2021 (UTORKA) na PREZENČNÉ vyučovanie. Postup k organizácii pri vstupe do ZŠ, ako i k testovaniu žiakov pľuvacími testami (utorok), ešte zverejníme v priebehu pondelka. Žiaci 1.st.ZŠ v tomto týždni (1.- 5.3.2021) budú BEZ OBEDOV, nakoľko je prevádzka školskej kuchyne zatvorená. Preto prosíme, aby ste svojim deťom, navštevujúcim ŠKD, pripravili väčšiu desiatu. 

      V pondelok (1.3.2021) sa VŠETCI ŽIACI 1.st.ZŠ učia DIŠTANČNE (z domu), okrem detí rodičov pracujúcich v kritickej infraštruktúre, ktoré budú v celodennom ŠKD podľa rozdelenia do malých skupín ako minulý týždeň (bez poskytnutia obeda).

      Ďakujeme za pochopenie a sledujte našu stránke, kde Vás budeme o aktuálnych zmenách informovať.

    • Overovanie metodík z informatiky - IT Akadémia
     • Overovanie metodík z informatiky - IT Akadémia

     • Tento týždeň, v dňoch od 23.2 - 25.2.2021 sme na hodinách informatiky u žiakov 8. ročníka overovali 3 metodiky z projektu IT Akadémia. Témou bol tabuľkový kalkulátor, v ktorom sme získavali praktické zručnosti v oblasti tabuliek. Analyzovali sme jednotlivé dáta z nich, zoraďovali ich podľa zvolených kritérií, vytvárali k nim grafy a v poslednej metodike sme sa učili filtrovať dáta a formátovať ich za určitých podmienok. Bola to pre všetkých zaujímavá a cenná skúsenosť, nakoľko celé overovanie prebiehalo videokonferenčne prostredníctvom aplikácie Zoom. Ďakujeme všetkým zúčastneným za ich tvorivosť a aktivitu.

     • Prezenčné vzdelávanie žiakov 1.st.ZŠ od 2.3.2021

     • Vážení rodičia,

      od 2. marca 2021 (utorka) budú žiaci 1. – 4. ročníka ZŠ pokračovať v prezenčnej forme vyučovania v škole podľa riadneho rozvrhu a pri dodržaní všetkých hygienicko-epidemiologických opatrení. Pred nástupom do školy ODPORÚČAME otestovať žiakov 1.st.ZŠ na prítomnosť koronavírusu metódou PCR testu - PĽUVACÍMI testami zo SLÍN, nakoľko sa už vyskytli aj v našej obci/oblasti prípady koronavírusu u detí. Testovanie sa uskutoční v MOM, v Kultúrnom dome Pruské, 2.3.2021 (utorok) ráno od 7:00 - 7:30 hod. so súhlasom a v prítomnosti jedného zákonného zástupcu. Pred odberom slín by dieťa nemalo žuť žuvačku, vyplachovať si ústnu dutinu, nemôže vykonať zubnú hygienu a nemôže ani používať kvapky a spreje do nosa či hrdla. Po testovaní sa žiak, v prípade negatívneho výsledku, môže v triede naraňajkovať. Žiaci s pozitívnym výsledkom budú musieť odísť  do karantény. Na testovanie je POTREBNÉ dieťa záväzne prihlásiť prostredníctvom aplikácie Edupage alebo e-mailom zastupca@zspruske.sk do 28.2.2021 do 16:00 hod. Do školy môže nastúpiť aj neotestovaný žiak 1.st.ZŠ.

      Nástup každého žiaka je podmienený aktuálnym negatívnym výsledkom testu na Covid-19 jedného zo zákonných zástupcov a vyplnené Čestné vyhlásenie od zákonných zástupcov (v prílohe; je možné ho poslať aj cez Edupage, ale čítajte pozorne, treba vyplniť aktuálne čestné vyhlásenie). Žiaci budú pri vstupe do školy odovzdávať vami vyplnené a podpísané čestné vyhlásenie, preto prosíme o trpezlivosť, kým žiaci odovzdávajú tlačivá a vykonáva sa ranný filter (kontrola rúšok - dezinfekcia - meranie teploty). Pre žiakov 1.stupňa, ktorí z nejakých dôvodov nenastúpia na prezenčnú formu, nebude možné zabezpečiť plnohodnotné dištančné vzdelávanie doma. 

      Cestne_vyhlasenie.pdf​​​​​​​


    • Workshop "Úvod do tvorby webových stránok - základy jazyka HTML"
     • Workshop "Úvod do tvorby webových stránok - základy jazyka HTML"

     • Vážení rodičia, milí žiaci

      pre veľký záujem Vám v rámci projektu IT Akadémia ponúkame nové termíny na workshopy "Úvod do tvorby webových stránok - základy jazyka HTML".

      Ak sa chcú venovať programovaniu webových stránok, ale ani netušia kde začať. A ako vlastne funguje web? Ktorý jazyk by si sa mali naučiť ako prvý a ako vôbec dostanú program zo svojho počítača na web, kde ho uvidí celý svet? Na všetky tieto otázky sa dozvedia odpoveď práve v rámci tohto webinára. Bude vysvetlená základná štruktúra webových stránok, naučia sa jazyk HTML a dozvedia sa, prečo je v súčasnosti jeho znalosť nevyhnutnou alebo aspoň veľmi užitočnou výbavou každého používateľa webu.

      Termíny a cieľovú skupina k nim:  

      18.03.2021 o 15:00 (do 17:00) - žiaci ZŠ od 7.ročníka (ekvivalent OG)

      25.03.2021 o 15:00 (do 17:00) - žiaci ZŠ od 7.ročníka (ekvivalent OG)

      Prihlasovanie - https://dotazniky.itakademia.sk/ (prihlasovacie údaje na webinár zašleme len prihláseným žiakom na emailovú adresu, ktorú uvedú do prihlášky)

      UPOZORNENIE: Počet miest je limitovaný, keď sa naplní kapacita workshopu, prihlasovanie sa uzavrie skôr

      Platforma: ZOOM

      Sprevádzať Vás bude lektorka Iveta Tonhauserová - Vyštudovala Fakultu elektrotechniky a informatiky na Technickej Univerzity v Košiciach a ako softvérová inžinierka pôsobí už 14 rokov. Aktuálne sa venuje full stack softvérovému vývoju v americkej spoločnosti GoHealth, no má za sebou spolupráce na širokom spektre medzinárodných či lokálnych projektoch na Slovensku a vo Fínsku. Vo voľnom čase sa aktívne venuje dobrovoľníctvu, spolupráci s rôznymi neziskovkami a mentoringu. Okrem toho vedie košickú pobočku organizácie PyLadies a chce dokázať, že aj programovanie môže byť zábava, ak viete, ako na to.

     • Dištančné vyučovanie od 22.02.2021

     • Vážení rodičia,

      oznamujeme Vám, že z dôvodu aktuálnej epidemiologickej situácie v okrese Ilava, na základe odporúčania RÚVZ Považská Bystrica a rozhodnutia zriaďovateľa školy bude od 22.2.2021 prerušené vyučovanie prezenčnou formou pre žiakov základnej školy.  Žiaci 1.stupňa  a 2.stupňa ZŠ pokračujú v dištančnej forme vyučovania, t.j. z domu. Celodenný školský klub detí bude fungovať len pre žiakov, ktorých rodičia pracujú v kritickej infraštruktúre a pre rodičov a zákonných zástupcov detí, ktorých povaha povolania nedovoľuje vykonávať  prácu z domu. Nástup žiaka je podmienený aktuálnym negatívnym výsledkom testu na Covid-19 jedného zo zákonných zástupcov a vyplnené čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti (je uvedené v ozname k organizácii od 8.2. na stránke školy), ktoré žiak odovzdá pri nástupe do školy. Prosíme nahlásiť záujem o ŠKD do piatku (19.2.) 10:00 hod. správou na Edupage (Košíková) alebo e-mailom zastupca@zspruske.sk .

     • Záujem o pretestovanie detí testami zo slín

     • Vážení rodičia, 

      zriaďovateľ školy, obec Pruské, ponúka možnosť DOBROVOĽNE otestovať deti MŠ a žiakov 1.stupňa ZŠ pred nástupom do školy po jarných prázdninách, na prítomnosť koronavírusu metódou PCR testu - PĽUVACÍMI  testami zo SLÍN. V MOM, v Kultúrnom dome Pruské, bude 22.2.2021 (pondelok) ráno možnosť deti testovať so súhlasom a v prítomnosti zákonného zástupcu. Na testovanie je POTREBNÉ dieťa záväzne prihlásiť prostredníctvom aplikácie Edupage alebo e-mailom zastupca@zspruske.sk do 16.2.2021 do 20:00 hod. Pred odberom by dieťa žuť žuvačku, vyplachovať si ústnu dutinu, nemôže vykonať zubnú hygienu a nemôže ani používať kvapky a spreje do nosa či hrdla. Viac informácií k organizácii testovania zverejníme v priebehu týždňa podľa záujmu o testovanie. 

     • JARNÉ PRÁZDNINY

     • Oznamujeme rodičom, že

      jarné prázdniny začínajú dňa 15. februára 2021 (pondelok) a končia 19. februára 2021 (piatok). Vyučovanie pre žiakov 1.stupňa ZŠ sa opäť začne v pondelok 22. februára 2021 podľa platného rozvrhu (pokiaľ sa nezmení epidemiologická situácia).

     • Potvrdenia o návšteve školy

     • Vážení rodičia,

      ak žiak alebo rodič potrebuje potvrdenie o návšteve školy, nemusí kvôli tomu ísť na covidtest, aby si mohol prísť pre potvrdenie osobne do školy. Naša škola povolila elektronické potvrdenia o návšteve školy, ktoré sú bezpečné. Na rozdiel od pôvodných papierových sa nedajú sfalšovať. Obsahujú QR kód, pomocou ktorého si ľubovoľná inštitúcia vie overiť platnosť potvrdenia. Rodič túto funkciu nájde po prihlásení sa na EduPage stránku (pod svojim rodičovským prihlásením). Kliknite na tlačidlo Štart - zvoľte Dochádzka - Potvrdenia.

    • Deň bezpečnejšieho internetu 2021
     • Deň bezpečnejšieho internetu 2021

     • Dňa 9. februára 2021 si vo viac ako 170 krajinách pripomíname Deň bezpečnejšieho internetu. Jeho cieľom je už od roku 2004 propagovať sieť centier bezpečnejšieho internetu v členských štátoch, ktoré sú financované z európskych prostriedkov. Tohtoročná téma „Spoločne za lepší internet” vyzýva na to, aby sa stal internet bezpečnejším a lepším miestom, najmä pre deti a mladých ľudí.

      Viac informácií na https://www.saferinternetday.org/

      Aktivity k tejto udalosti prebiehajú aj v našej škole na hodinách informatiky. Prenesme sa teda spolu do virtuálnej krajiny Interlandu od spoločnosti Google a overme si pomocou hry naše znalosti o bezpečnom internete, kde môžeme získať aj certifikát.

      INTERLAND GOOGLE

       

       

       

     • Celoslovenský výtvarný úspech

     • Blahoželáme našim žiakom 9. ročníka Ivanovi Z. a Jozefovi K. ktorí vo výtvarnej súťaži/projekte Umenie zblízka 8 získali krásne ocenenie. Projekt každé 2 roky realizuje Galéria mesta Bratislavy. Ide o tzv. konceptuálne umenie (to je umelecký smer, ktorý v základnom zmysle nevytvára hmotné umelecké diela, ale sústreďuje sa na reprezentáciu myšlienky a umelcovho myšlienkového procesu. Niekedy obraz jestvuje len v mysli autora a vyžaduje zvláštny druh vnímavosti.) Obaja naši žiaci ešte počas prezenčného vyučovania výtvarnej výchovy „parafrázovali" (posunuli, prerozprávali) dielo slovenského výtvarníka M. Mudrocha: Konvergencie I. Takmer archeologické a fantastické dielo "Sadrový odliatok čudnej stopy v piesku" bude vystavené v Galérii mesta Bratislavy a uverejnené v katalógu k výstave. Z ich úspechu sa veľmi tešíme a želáme veľa inšpirácie k ďalšej tvorbe! 😉

      http://www.umeniezblizka.gmb.sk/sk/gallery/interpretation/555

     • Organizácia vstupu žiakov 1.st.ZŠ do budovy školy od 8.2.2021

     • Vážení rodičia, 

      od pondelka (8.2.2021) bude naša škola prezenčne vzdelávať žiakov 1.stupňa ZŠ. Obidva vchody budovy školy budú pre žiakov otvorené od 7:00 do 7:25 hod. (nakoľko podľa šk.poriadku má byť žiak v triede min. 10 minút pred začiatkom vyučovania, aby sa stihol pripraviť na vyučovanie; ospravedlnení sú dochádzajúci žiaci z dôvodu meškania autobusového spoju). Pred vstupom do školy sú žiaci povinní dodržiavať odstup 2 metre. Pri vstupe do školy bude poverený zamestnanec vykonávať ranný filter – dezinfekcia rúk, kontrola rúšokTomuto zamestnancovi žiak odovzdá ČESTNÉ VYHLÁSENIE o bezinfekčnosti zákonného zástupcu (viď príloha). Rodičia, ktorí nemajú možnosť si ho vytlačiť, môžu ho ráno pri príchode dieťaťa do školy vypísať priamo pri vstupe do budovy, kde bude tlačivo k dispozícii. Rodičia s prístupom na Edupage môžu vyhlásenie (Vyhlásenie o bezinfekčnosti zákonného zástupcu (MŠ a 1.st.ZŠ) podať z rodičovského konta do nedele 7.2.2021 do 19:00 hod., aby sme vedeli akceptovať vaše vyhlásenie a nasledujúce ráno ho nepýtali už od žiaka. Vo vyhlásení treba uviesť dátum vykonania testu! V žiackom konte nie je možné Vyhlásenie podať. V prípade, že máte na škole viac detí, je potrebné podať adekvátne vyhlásenie o bezinfekčnosti za každé dieťa osobitne. Bez čestného vyhlásenia ZZ o bezinfekčnosti nemôže žiak vstúpiť do školy.

      Žiakov upozorňujeme, aby sa nezdržiavali zbytočne v priestoroch šatne a hneď po prezutí sa (nezabudnite kľúče od skrinky) odchádzajú do svojich tried. Žiaci stravujúci sa v školskej jedálni, nezabudnite na čipový prívesok.

      Veríme, že dôkladným dodržiavaním hygienicko-epidemiologických opatrení, sa nám podarí úspešne a v zdraví zvládnuť nasledujúci týždeň. Ďakujeme za pochopenie a rešpektovanie dodržiavania nastavených pravidiel.

      Vedenie školy

      Cestne_vyhlasenie.pdf

     • Dôležitý oznam pre rodičov detí MŠ a žiakov 1.stupňa ZŠ

     • Vážení rodičia,

      na základe platného rozhodnutia MŠVVaŠ SR sa deti MŠ a žiaci základnej školy 1. – 4. ročníka môžu vzdelávať od 8. februára 2021 (v pondelok) prezenčnou formouPodmienkou nástupu žiaka do výchovno-vzdelávacieho procesu prezenčnou formou je negatívny test jedného zákonného zástupcu alebo platné potvrdenie o prekonaní COVID-19. 

      Otestovať sa musí dať aspoň jeden zákonný zástupca dieťaťa či žiaka, ktorý s ním žije v spoločnej domácnosti.

      Žiaci prvého stupňa základnej školy sa netestujú, aj keď presiahli vek 10 rokov.

      Platnosť testov  zákonných zástupcov, u ktorých je vyžadovaný, platí sedem kalendárnych dní. Riaditeľ a zástupca školy/MŠ nebude kontrolovať certifikáty, ale vyžaduje príslušné čestné prehlásenie od zákonných zástupcov. 

      Obec Pruské, ako zriaďovateľ školy, pretestuje rodičov detí 1.stupňa a zamestnancov ZŠ, ktorí od 08.02.2021 nastupujú na vyučovanie do školy, ako i rodičov detí, ktoré nastupujú do materských škôl a študentov končiacich ročníkov stredných škôl. Testovanie prebehne  na 4 odberových miestach v Kultúrnom dome Pruské a v priestoroch Strednej odbornej školy v Pruskom. Testovanie sa uskutoční 07.02.2021 t.j. nedeľa v čase od 08:00 – 16:00.  Rodičia z iných miest a obcí môžu využiť aj iné MOM v mieste svojho bydliska.

      V prípade, ak zákonný zástupca žiaka neabsolvuje testovanie a z tohto dôvodu sa jeho dieťa nebude zúčastňovať prezenčného vyučovania, tak:

      1. škola eviduje neprítomnosť žiaka ako ospravedlnenú absenciu,

      2. zákonný zástupca žiaka je povinný zabezpečiť kontakt so školou ohľadne vzdelávania svojho dieťaťa, ktoré bude prebiehať formou zadávania úloh ako je obvyklé pri chorobe dieťaťa. Ak tak neurobí v priebehu 5 dní školského vyučovania, je to považované za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky a riaditeľ školy bude kontaktovať ÚPSVAR SR s hlásením o jej zanedbávaní,

      3. ak neprítomnosť na prezenčnom vyučovaní bude dlhšia ako 15 vyučovacích dní a rodič nezabezpečí kontakt so školou podľa bodu 2, žiak môže byť komisionálne preskúšaný z učiva daného ročníka,

      4. zákonný zástupca nemá nárok na tzv. „pandemickú OČR“.

      Je v najlepšom záujme dieťaťa, aby sa v prípade, že riaditeľ zabezpečí prezenčnú formu výučby, jej zúčastňoval žiak v čo najväčšom rozsahu. Ak žiak nastúpi do školy na prezenčnú výučbu, jeho dochádzka sa eviduje v zmysle školského poriadku.

      V prípade, že u dieťaťa je podozrenie alebo potvrdené ochorenie COVID – 19, bezodkladne o tejto situácii ZZ informuje príslušného vyučujúceho a riaditeľku školy. Povinnosťou ZZ je aj bezodkladné nahlásenie karantény, ak bola dieťaťu nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo príslušným regionálnym hygienikom. Za týchto podmienok bude žiak vylúčený z vyučovania.

      Ak žiak v priebehu dňa vykazuje niektorý z možných príznakov COVID-19, bude umiestnený do samostatnej izolačnej miestnosti a budú kontaktovaní zákonní zástupcovia, ktorí si ho bezodkladne vyzdvihnú zo školy.

      Vyučovanie

      Vyučovanie v 1.-4.ročníku ZŠ sa bude realizovať podľa pôvodného rozvrhu pred prerušením vyučovania.

      Prevádzka ŠKD bude fungovať, ale prosíme zákonných zástupcov, ktorí pracujú z domu alebo sú na MD, aby si deti vyzdvihli hneď po vyučovaní a eliminovali tak počet detí v oddeleniach ŠKD. Pri prevzatí dieťaťa z ŠKD je potrebné telefonicky kontaktovať vychovávateľku podľa rozpisu na dverách, do budovy je naďalej prísny zákaz vstupu.

      Naďalej platí dodržiavanie všetkých epidemických opatrení, takže žiaci sú povinní pri vstupe do budovy, v interiéri aj v exteriéri školy nosiť rúška. Pred vstupom do školy sú žiaci povinní dodržiavať odstup 2 metre. Pri vstupe do školy bude poverený zamestnanec vykonávať ranný filter – dezinfekcia rúk, kontrola rúšok. Žiaci sa po príchode do školy prezúvajú.

      Školská jedáleň

      Všetci žiaci I. stupňa, ktorí sa stravujú v školskej jedálni, budú od pondelka 8. 2. 2021 prihlásení na stravovanie. Školská jedáleň bude vydávať jedlo len pre deti, ktoré budú chodiť do školy, preto, ak žiak 1.stupňa nenastúpi 8.2.do školy, je potrebné stravu odhlásiť u vedúcej školskej jedálne na t. č. 0905 992 114.

      Otvorenie škôl a šk. zariadení je však stále podmienené vydaním uznesenia vlády, na ktoré sa stále čaká a na znenie ktorého sa odvolávajú aj všetky manuály vydané zo strany ministerstva školstva k otváraniu škôl. 

      Preto je potrebné sledovať stránku školy, o všetkých nových informáciách a zmenách vás budeme priebežne informovať.

      Ďakujeme za pochopenie!

      Vedenie školy