Slovensko/Slovakia 2015
Hosťovanie zahraničných účastníkov projektu Comenius 3R
V súvislosti s medzinárodným projektom Comenius 3R, ktorý na našej škole prebieha už druhý rok, sa Pruské a jeho okolie v dňoch 26. apríla až 2. mája 2015 stalo prechodným domovom študentov a učiteľov z Nórska, Francúzska, Španielska a Maďarska. Po minuloročných návštevách našich žiakov v spomínaných krajinách prišiel počas uplynulého týždňa rad aj na našu krajinu, aby zorganizovala hosťovanie. A keďže sme našej škole v zahraničí robili dobré meno, celkovo sa nás rozhodlo navštíviť až 46 študentov a 11 učiteľov. Zatiaľ čo učitelia boli ubytovaní v hoteloch, ubytovanie a stravu zahraničným študentom poskytli rodiny našich najlepších žiakov zo siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka, ako aj našich bývalých žiakov, teraz už študentov Gymnázia v Dubnici nad Váhom či OA v Ilave.
Prví návštevníci z ďalekého Nórska dorazili do Pruského už v nedeľu 26. apríla večer. Po príchode ostatných delegácií v pondelok napoludnie všetkých slávnostne privítali riaditeľka školy PaedDr. Adela Jureníková a starosta obce Pruské MUDr. Viliam Cíbik. Naše žiačky pod vedením p. učiteľky Češkovej a Mgr. Maschtovskej všetkých prítomných v kultúrnom dome naštartovali tanečnými kreáciami pod názvom Jabĺčko a School Movie Dance. Naša tradičná slovenská pohostinnosť sa odzrkadlila v podobe skutočne bohatých švédskych stolov, o ktoré sa postarali rodičia hosťujúcich žiakov a učitelia ZŠ. A keďže náš projekt je aj o recyklovaní, popoludní sme do tvorivej recyklácie zapojili návštevníkov i domácich. V priebehu nasledujúcich troch hodín sa na viacerých stanoviskách postupne striedali do skupín zorganizovaní žiaci tak, aby všetci mali možnosť pracovať s použitým textilom, novinovým papierom, vyradenými stoličkami či starými kalendármi. Pod rukami žiakov i zahraničných učiteľov zakrátko vyrástli nevšedné stoličky odeté do nových šiat, textilné šály či náramky, vzdušné motýle, strom priateľstva i jeho obyvatelia – sovy. Tvorivú prácu v skupinách usmerňovali naši žiaci pod vedením Mgr. Cíbikovej, pani učiteľky Češkovej, Mgr. Hlaváčovej a Mgr. Dohňanskej.
Druhý deň sme v spolupráci s RNDr. Katarínou Rajcovou a jej kolegyňou Zuzkou zo Správy CHKO Biele Karpaty pripravili návštevníkom pochod z Vršatského Podhradia na Biely vrch. Pracovníčky CHKO poskytli účastníkom v angličtine zaujímavé informácie o jedinečnej flóre, faune a geológii Vršatských bradiel, ktoré žiaci neskôr dopĺňali do pripravených slepých máp. A hoci naše posledné kroky k autobusu boli sprevádzané kvapkami prichádzajúceho dažďa, naša krásna príroda na hostí urobila hlboký dojem.
Na zaslúžený obed sme poslali hostí do našich troch miestnych reštaurácií: Pizzerie di Siussi, Reštaurácie u Furmana či Kebab Café. V utorok popoludní sme návštevníkov zobrali na krátku prehliadku mesta Trenčína, kde sa nám dokonca na chvíľu v daždi stratili dve španielske študentky. Niet divu, s domácimi žiakmi nás bolo až 95! Návštevu Trenčína zavŕšila krátka zastávka v OC Laugaricio.
V stredu ráno sme sa vybrali na dvojdňový výlet za krásami Slovenska. Po niekdajšej skúsenosti s Angličanmi sme znovu stavili na jedinečnosť Demänovskej jaskyne slobody, ktorá ani teraz nesklamala. Najviac asi bodovala u francúzskych študentov, z ktorých mnohí nikdy v žiadnej jaskyni ešte neboli. Nasledoval obed v Kolibe Bystrina v Demänovskej doline, kde domáci i hostia mali možnosť zakúsiť pravé nefalšované halušky. Popoludní sme sa presunuli do lokality Hrabovo, tu sme sa ubytovali v Apartmánoch Fatrapark. Ani sme nemali čas sa pokochať výhľadmi z priestranných a pohodlných izieb, už nás pri priehrade čakali akční chlapíci a devy z firmy Liptov Active, ktorá pre nás pripravila skoro trojhodinový koktail adrenalínového raftingu, lukostreľby, streľby zo vzduchoviek a rozličných hier na utužovanie kolektívu. Vydarený deň zavŕšila výdatná večera a diskotéka, po ktorej sa akosi nikomu nechcelo ísť spať.
Vo štvrtok ráno sme sa posilnení raňajkami rozlúčili s Hrabovom. Naše dva plné autobusy smerovali do Levoče a na Spišský hrad, ktoré právom patria na zoznam pamiatok UNESCO. Počasie nám prialo, a tak mali naši hostia mnoho príležitostí na krásne zábery nášho malebného Slovenska. Obed sme sa rozhodli ponúknuť našim hosťom na Salaši Slavkov, priamo pod Tatrami. Salaš sa do dvoch hodín popasoval so širokým výberom z ôsmich jedál, čo pre skupinu 98 ľudí vďaka lístkovému systému vymyslenému naším kolegom Mgr. Matejom Holbom bol naozaj úctyhodný výkon.
Na štvrtkové popoludnie sme mali pripravený zlatý kliniec – návštevu aquaparku Ginoparadise Bešeňová – ktorý nakoniec popri jaskyni zožal najväčšie ohlasy. Aspoň tie termálne kúpaliská a rýchle tobogany nám v Európe môžu závidieť!
Zo Spiša a Liptova sme sa vrátili do Pruského okolo desiatej večer. Ťažko uveriť, že napriek náročným dvom dňom niektorí študenti spolu so svojimi hostiteľmi pokračovali v zábave na diskotéke v Dubnici nad Váhom! V piatok ráno sme však dávali prvé zbohom študentom a učiteľom zo španielskeho Madridu, ktorí už dopoludnia odlietali domov z Bratislavy. Pre ostatných sviatočný Prvý máj pokračoval na pôde ZŠ, kde po krátkej prehliadke priestorov školy dostali zahraniční hostia dotazník na zhodnotenie jednotlivých aktivít ich návštevy. Študenti boli tiež oboznámení s postupom kolaboratívnej tvorby internetového webmagazínu, ktorý bude po dokončení patriť ku výsledným produktom Comenius 3R projektu, a ktorým sa zároveň budeme pokúšať o získanie cenného miesta v medzinárodnej súťaži e-Twinningových projektov.
Piatok predpoludním naše kroky smerovali do Pastoračného centra Jonatán, kde už svojou pestrou paletou tanečných vystúpení mladších i starších žiakov hostí načisto zanechal v nemom údive folklórny súbor Kolíska z Dubnice nad Váhom. Po tanečných číslach, ktoré nám môže závidieť aj Lúčnica, nasledovalo vystúpenie mažoretiek z radov našich žiačok z piateho, šiesteho a siedmeho ročníka pod vedením pani Šubovej. Pruské sa chcelo pochváliť aj iným zvykom: kvôli návštevníkom pán starosta MUDr. Cíbik presunul tradičné stavanie mája o deň neskôr. Výzdobu mája mašľami sme teda výnimočne prenechali na našich hostí, ktorí sa za účasti širokej verejnosti na námestí v našej obci nakoniec zúčastnili aj samotného stavania mája. Májový dážď nás z námestia sprevádzal aj ku základnej škole, kde sme za účasti televízie Považie zasadili strom ako symbol našej vďaky matke Zemi za jej dary. Naši domáci i hostia sa potom znovu zhromaždili v priestoroch pastoračného centra na malé občerstvenie. Oficiálne ukončenie návštevy zavŕšilo odovzdávanie certifikátov o účasti na mobilite z rúk koordinátorky projektu Mgr. Hlaváčovej. Pred odchodom nórskej delegácie na letisko vo Schwechate bola vítanou, aj keď už poslednou bodkou spoločného programu, prehliadka leteckého múzea v Slávnici, ktorú ocenili najmä odchádzajúci nórski mládenci.
Piatkový večer a sobotné ráno trávili francúzski študenti individuálne v rodinách hosťujúcich žiakov. Chtiac-nechtiac sme sa 2. mája napoludnie so slzami v očiach rozlúčili aj s poslednou delegáciou našich kamarátov z Francúzska.
O tom, že Comenius 3R týždeň mal u našich návštevníkov úspech, svedčí aj fakt, že viacerí zahraniční učitelia, ktorí nás počas uplynulého týždňa navštívili, sa chcú na Slovensko čo najskôr vrátiť aj so svojimi rodinami. Naostatok, 46 zahraničných študentov, ktorí boli hosťami našich 37 žiakov, vytvorilo na Facebooku skupinu Slovakia 2016. Ich cieľom je zostať v kontakte a nájsť spôsob, ako sa čo najskôr, najlepšie už o rok, znovu a v pôvodnej zostave stretnúť na Slovensku.
Na záver by som sa rada poďakovala ľuďom, bez ktorých by nebolo možné takú veľkú akciu zorganizovať. Moja veľká vďaka patrí vedeniu školy PaedDr. Jureníkovej a Mgr. Hornej-Chudej, vedeniu obce MUDr. Cíbikovi, všetkým kolegom a kolegyniam zo ZŠ s MŠ Pruské za dôveru, podporu a nezištnú pomoc pri realizácii akcie, našim úžasným terajším i bývalým žiakom a ich skvelým rodičom za odvahu a ochotu hosťovať zahraničných študentov, riaditeľstvu Gymnázia Dubnica nad Váhom a OA Ilava za uvoľnenie študentov, pánovi farárovi Mgr. Kňazemu za poskytnuté priestory pastoračného centra; fotografovi Petrovi Minárikovi, Pizzerii di Siussi, Kebab Kafé a Reštaurácii u Furmana v Pruskom, pani Diabelkovej zo Salaša Slavkov a pani Špircovej z Koliby Bystrina, pánovi Jeleníkovi z Apartmánov Fatrapark, pánovi Klímovi a partii z Liptov Active, RNDr. Rajcovej a Zuzane Ištvánovej z CHKO Biele Karpaty, folklórnemu súboru Kolíska z Dubnice nad Váhom, mažoretkám z Horoviec a Dulova, autodoprave pána Harnáka, ako aj mnohým ďalším ochotným a dobrým ľuďom, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli nemalou mierou ku realizácii veľmi úspešného Akčného týždňa Slovakia 2015 v Pruskom, na Liptove, Spiši a vôbec na Slovensku.
Fotogaléria tu:
Mgr. Gabriela Hlaváčová
ZŠ s MŠ H. Gavloviča Školská 369 Pruské, 018 52