• Nórsko/Norway 2014

• MOBILITA PROJEKTU COMENIUS RRR

Návšteva nórskej partnerskej školy Austbø

V dňoch 24. -29. mája 2014 sa piati žiaci našej školy  (Lenka Gombárová, Lívia Faktorová, Tatiana Mináriková, Benjamín Cíbik z 9. B a Dominik Hlaváč zo 7. A) zúčastnili návštevy partnerskej školy Austbø skole na ostrove Hundvåg v nórskom Stavangeri. Išlo o tretiu mobilitu v rámci prebiehajúceho projektu Comenius RRR. Našich žiakov sprevádzali Mgr. Hlaváčová, Mgr. Cíbiková a Mgr. Holba. Návštevy nórskej školy sa zúčastnili aj 12 žiaci z Maďarska a 15 žiaci zo Španielska. Všetci zahraniční žiaci boli počas pobytu umiestnení v rodinách nórskych žiakov alebo učiteľov.

Dlho očakávaný výlet do Nórska sa začal o druhej hodine v noci z piatka na sobotu. Po presune minibusom na letisko do Viedne nasledoval let spoločnosťou Lufthansa do Frankfurtu, kde nás čakal prestup na linku do Stavangeru. Už na letisku vo Frankfurte sa k slovenskej výprave pripojili žiaci z partnerskej školy v Madride, ktorých sme spoznali počas našej návštevy v apríli. Po prílete na letisko Sola v Nórsku sme sa presunuli autobusom na hlavnú stanicu v Stavangeri, kde nás vítala pani učiteľka Lena a hosťujúci žiaci spolu so svojimi rodičmi.

Po ubytovaní sa v  rodinách sa domáci aj hostia následne zišli v lese s tajomným názvom Trollskogen (Trolov chodník), kde sa uprostred divej prírody „lámali ľady.“ Inými slovami, tu v symbolickom lese škriatkov sa popri (pre Nórov tak typickej) grilovačke konalo za početnej účasti učiteľov a vedenia školy neformálne otvorenie návštevy zahraničných žiakov na nórskej škole.

V nedeľu nám hosťujúca škola a jej študenti pripravili prehliadku uličkami starého mesta Stavanger  a jeho malebných drevených domov starých 100 až 300 rokov. Prehliadku sme zavŕšili v prístave v Geoparku, ktorý bol vybudovaný dômyselnou recykláciou jednotlivých zariadení voľakedy používaných pri ťažbe ropy. O rozsiahlej a pre Nórsko tak výnosnej ťažbe ropy a zemného plynu v okolí Stavangeru ako aj o ekologických problémoch spojených s ťažbou sme sa dozvedeli v rámci dôkladnej prehliadky Oil Museum – Múzea ťažby ropy.

V pondelok nám hosťujúca škola ukázala to najznámejšie z Nórska: celodenný výlet spojený s výstupom na vyhľadávaný Preikestolen – Horu kazateľnu. Trajekt nás už skoro ráno odviezol ku fjordu Lysefjord, následne sme sa autobusom prepravili k východziemu bodu výstupu. Aj keď trasa náročným terénom s častým prudkým stúpaním merala jedným smerom celých 3.8km, cesta nám ubiehala rýchlo, pretože sa pre nás stala netradičnou „trojhodinovkou“ geológie a prírodovedy. A hoci výstup poniektorých z nás priviedol až na kraj síl, na úchvatný výhľad z cieľa - zo 600 metrov vysokého útesu - do čarovného fjordu dlhého až 45 km budeme ešte dlho spomínať.

V stredu sme mali možnosť nahliadnuť do moderne a funkčne vybavenej školy Austbø. V skupinách sme sa tiež mohli zúčastniť na hodine angličtiny, ktorou v Nórsku plynule hovoria úplne všetci, vrátane upratovačiek a šoférov MHD! Naši žiaci potom mali možnosť ochutnať wafle, ktoré pre nich pripravili hostitelia. V rámci recykloaktivít následne dostali za úlohu vyzbierať PET fľaše z okolia školy, aby ich v supermarkete mohli vymeniť za peniaze a spoločne si kúpiť sladkú odmenu. Páčil sa nám tento spôsob akým štát motivuje ľudí separovať. Hosťujúca škola napokon pripravila nevšednú módnu prehliadku, ktorej modely boli zhotovené žiakmi z odpadových (najmä baliacich) materiálov. Na záver oficiálneho programu na pôde školy všetkým účastníkom udelila certifikáty o účasti na návšteve. V podvečer sa všetky delegácie presunuli malými člnmi na  blízky ostrov, kde bol pripravený športový program a ďalšia barbeque.

Po skorom rannom odchode ostatných delegácií patril posledný deň na škole - štvrtok - výhradne slovenskej skupine. Po ďalšej povolenej špionáži na vyučovaní sme sa spolu s hostiteľmi pokúsili vyrobiť pár desiatok papierových korálok recykláciou časopisov. Vlastne sme učili Nórov ako sa to robí, pretože také bežne robievame na projektovom krúžku J. Neskoré popoludnie už trávili naši žiaci individuálne s rodinami či zháňaním suvenírov pre svojich blízkych v centre Stavangeru. Akoby pozitívnych dojmov nebolo dosť, nórske organizátorky našincov zaviedli ku monumentu troch mečov Sverd i Fjell a na prekrásnu piesočnatú pláž v blízkosti letiska Sola.

Keďže bol štátny sviatok, vo štvrtok ráno hosťujúce rodiny zaviezli slovenských študentov priamo na letisko. Po dojímavej rozlúčke a milých slovách na adresu našich dobre vychovaných žiakov nás čakal let do Frankfurtu a prestup na lietadlo do Viedne.

Keď sme prilietali do zamračenej a upršanej Viedne, bolo nám zrazu clivo za slnkom zaliatym a nevšedne horúcim Nórskom. Návšteva školy v Stavangeri bola maximálnym zážitkom: krása tejto krajiny, mesta a jeho okolia, jeho čistota a kultúrnosť jeho obyvateľov, vybavenosť navštívenej školy a schopnosti jej žiakov zostanú pre účastníkov tejto cesty nesmiernou inšpiráciou. Naostatok, naša cesta dokonale preverila schopnosti našich žiakov i učiteľov vyjadrovať sa v angličtine a naštartovala k jej ďalšiemu štúdiu. Dovidenia na Slovensku!

Hlaváčová Gabriela

Fotografie z mobility nájdete tu: